Porady logopedyczne dla rodziców

Drożność nosa

Drodzy Rodzice!
                  Przed nami jesień, pora roku, która potrafi dać się we znaki. Słoneczne dni przeplatają się z dniami słotnymi, a wtedy o przeziębienie i katar nietrudno. Małe dzieci najczęściej mają ogromne problemy z wydmuchiwaniem nosów, a higiena nosa jest niezwykle istotna przy znoszeniu uciążliwości związanych z katarem.
Jak nauczyć dziecko skutecznie i bezpiecznie oczyszczać nos? Najlepiej zacząć wtedy, gdy jeszcze nie ma infekcji. Zaproponujcie więc zabawy, podczas których dziecko uświadomi sobie różnicę między dmuchaniem a chuchaniem:
– zdmuchiwanie świeczki na „urodzinowym torcie”, raz mocno − od razu zgaśnie, raz delikatnie − płomyk „tańczy”,
– zdmuchiwanie małych kawałków papieru, dmuchanie na piórka, na dróżkę usypaną z mąki lub drobniutkiej kaszy,
– chuchanie na dłonie (czuć ciepłe powietrze), a później dmuchanie (czuć zimne powietrze, a jego strumień jest mocniejszy).
Kiedy dziecko zrozumie tę różnicę, przeprowadźcie te same zabawy, ale tym razem
– z wypuszczaniem powietrza przez nos (należy dmuchać osobno lewą i prawą dziurką).
Takie ćwiczenia przygotują dziecko do prawidłowego oczyszczania nosa. Przy katarze bowiem bardzo ważne jest, by nie wydmuchiwać wydzieliny z obu dziurek jednocześnie, ponieważ może się ona przemieścić przez trąbkę słuchową do ucha środkowego, co w konsekwencji może doprowadzić do zakażenia ucha.
Czasami potrzebny jest np. roztwór z soli fizjologicznej, która rozrzedzi wydzielinę i ułatwi wydmuchiwanie nosa. Bardzo ważny jest też dobry przykład! Pamiętajmy o tym, że dzieci uwielbiają naśladować dorosłych – pokażmy dziecku, jak prawidłowo wydmuchuje się nos. Kolorowe chusteczki z motywami ulubionych bajek mogą być dla nich dodatkowym czynnikiem motywującym!
Życzę wszystkim dużo zdrowia i zawsze drożnych nosów!
Anna Lewandowska
Logopeda (Nowa Era sp. z o.o. 2018)