10 korzyści z jedzenia marchwi

Marchew1

1. ”Dobra dla oczu “
Marchew jest bogata w beta-karoten, który w wątrobie przekształca się w witaminę A. W siatkówce oka witamina A przekształca się w rodopsynę , fioletowy pigment niezbędny do widzenia w nocy.

2. Ochrona przed nowotworami
Badania wykazały, że spożycie  marchewki zmniejszają  ryzyko raka płuc, raka piersi i raka jelita grubego.

3. Ochrona komórek
Wysoki poziom beta-karotenu ma silne działanie  przeciwutleniające, chroniąc przed uszkodzeniami komórki. Beta- karoten spowalnia procesy starzenie się komórek.

4. Zdrowa skóra od wewnątrz
Witaminy i antyoksydanty chronią skórę przed uszkodzeniami. Witamina A zapobiega  powstawianiu przedwczesnemu zmarszczek. Korzystnie wpływa na trądzik, suchość skóry, przebarwienia, nierówny koloryt skóry.

5. Działanie  antyseptyczne
Marchewki są używane przez zielarzy w  zapobieganiu  zakażeń. Używane są w postaci pokrojonej lub  rozdrobnionej, surowe lub gotowane czy  puree.

6. Piękna skóra (z zewnątrz)
Marchewki są wykorzystywane jako naturalny kosmetyk w postaci maseczki na twarz. Wystarczy wymieszać startą marchew z odrobiną miodu.

7. Zapobiega chorobom serca
Badania wskazują, że dieta bogata w karotenoidy jest związana z niższym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca. Marchew  to nie tylko beta-karoten, ale także alfa-karoten i luteina. Regularne spożywanie marchwi obniża poziom cholesterolu, ponieważ rozpuszczalne włókna w marchwi wiążą się z kwasami żółciowymi.

8. Oczyści organizm
Witamina A pomaga oczyścić wątrobę wypłukując toksyny z organizmu. Włókna występujące w marchwi pomaga oczyścić okrężnicę i przyspieszyć przepływ odpadów.

9. Zdrowe zęby i dziąsła
Marchew stymuluje dziąsła i wywołują dużo śliny, która jest zasadowa, równoważy kwasowość jamy ustnej, która sprzyja rozwojowi bakterii. Minerały w marchwi chronią przed zęby przed niedoborami minerałów.

10. Zapobieganie przed udarem mózgu
W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Harvarda wykazano, że ludzie którzy jedli więcej niż sześć marchewek tygodniowo byli mniej narażeni  na udar mózgu.