Wielkanocny stół – poniedziałek 6 kwiecień

Dzień dobry drogie dzieci, witam Was serdecznie!

Dziś porozmawiamy sobie trochę o zbliżających się świętach Wielkanocnych, pobawimy się w małe, skoczne zajączki, a później przy pomocy Waszych rodziców omówimy sobie wiersz, pamiętajcie aby słuchać uważnie!

Zaczynamy?

1.         Na początku trochę się rozruszamy, proponuję piosenkę ,,Głowa, ramiona, kolana, pięty” –

2.         Teraz zamieniamy się w małe wielkanocne zajączki! Z kartki papieru wycinamy przy pomocy naszych rodziców średniej wielkości koszyczki, z kolorowych kartek papieru wycinamy małe jajeczka i rozkładamy je na dywanie. Podczas gdy będzie grała muzyka – skaczemy jak małe króliczki i zbieramy jajka z dywanu. Kiedy muzyka przestaje grać – szybko zabieramy nasze kolorowe jajeczka do koszyczka. Uważajcie aby Wam jajeczka po drodze do koszyczka nie wypadły! Polecam piosenkę:

A teraz po takiej odrobinie ruchu pora na to aby posłuchać krótkiego wierszyka, drodzy rodzice proszę przeczytajcie Waszym dzieciom wiersz E. Skarżyńskiej pod tytułem ,,Wielkanocny stół”.

Nasz stół wielkanocny haftowany w kwiaty.

W borówkowej zieleni listeczków skrzydlatych

lukrowana baba rozpycha się na nim,

a przy babie – mazurek w owoce przybrany.

Palmy pachną jak łąka w samym środku lata.

Siada mama przy stole, A przy mamie tata.

I my.

Wiosna na nas zza firanek zerka,

a pstrokate pisanki chcą tańczyć oberka.

Wpuśćmy wiosnę, niech słońcem zabłyśnie nad stołem

w wielkanocne świętowanie jak wiosna wesołe!

A teraz czas na krótkie pytania dotyczące wiersza:

–           Jaki był Wielkanocny stół?

–           Co znajdowało się na stole?

–           W co był ubrany mazurek?

–           Jaka pora roku zerkała zza okna?

–           Jakie są w wierszu świąteczne elementy?

Drodzy rodzice proszę abyście teraz opowiedzieli swoim dzieciom jak wyglądały Wasze przygotowania do świąt Wielkanocnych jak byliście w wieku swoich dzieci.

Porozmawiajcie z dziećmi na temat świątecznych tradycji takich jak: ozdabianie jajek wielkanocnych, przygotowywanie koszyczka (oraz wydorębnienie co się w nim powinno znajdować), pieczenie świątecznych ciast (makowiec, babka wielkanocna).

Na utrwalenie zajęć polecam kartę pracy znajdującą się na poniższej stronie:

Po zajęciach czas na odrobinę ruchu. Poproście rodziców aby Wam dali plastikowy talerzyk oraz małe plastikowe kuleczki ( mogą być na przykład kauczuki). Niech talerzyk będzie Waszym koszyczkiem, a kuleczki – jajeczkami. Drodzy rodzice – Was proszę o wykonanie dla dzieci toru przeszkód, może to być poduszka, krzesło czy jakaś większa piłka. Zadaniem Waszych dzieci jest przeniesienie kuleczek na talerzyku przez tor przeszkód tak aby nie spadła żadna kuleczka.

Mam nadzieję, że się dobrze dziś bawiliście i poznaliście tradycje świąt jakie wkrótce nadchodzą! Dziękuję za wspólną pracę.