Na wiejskim podwórku – środa 1 kwiecień

Dzień dobry w Prima Aprilis.

Dzisiaj dzień żartów. Mamy nadzieję, że uda Wam się zrobić komuś psikusa.

W tym trudnym czasie kiedy nie możemy swobodnie pobiegać, bawić się na placu zabaw  przydadzą nam się pomysły na spalenie energii.

Poniżej podaję propozycję zabawy metodą opowieści ruchowej, którą możemy zrealizować w domu bez potrzeby wykorzystania sprzętu, po za wyobraźnią. Ważne jest naśladowanie wszystkich czynności wykonywanych przez gospodarza i zwierzęta.

„Na wiejskim podwórku”.

• Gospodarz musi wstać o świcie aby zadbać o wszystkie swoje zwierzęta i doglądnąć całego obejścia. Kiedy słonko puka do jego okienka on otwiera najpierw jedno, później drugie oko (dzieci naśladują czynności wskazane w opowiadaniu, rodziców również zachęcamy). Ziewa przeciągle i głośno, wcale mu się nie chce wstać. Przeciąga się w łóżku wyciągając daleko nogi i ręce. Siada i znowu ziewa, rozciąga swoje ciało. Wstaje, idzie do łazienki gdzie wykonuje    poranną toaletę – myje buzie, zęby, czesze włosy, przegląda się w lustrze, zakłada ubranie – bluzka, skarpetki, spodnie, buty itd. ( w dalszym ciągu naśladujemy wszystkie czynności). Teraz zmierza do kuchni gdzie przygotuje sobie pyszne śniadanko ( proszę uruchomić wyobraźnię lub zapytać dzieci na co mają ochotę i udawać wszystkie czynności wykonywane podczas przygotowania tego posiłku).

Kiedy już zje wychodzi z domu aby nakarmić zwierzęta.

• W pierwszej kolejności udaje się do kur: ( Naśladujemy ruchy i dźwięki wydawane przez kury)
  • Gospodarz sięga po ziarno, które jest na najwyższej półce a następnie, schyla się aby wysypać je kurom. Kury ciesząc się z posiłku głośno gdaczą i trzepotają skrzydłami. ( Naśladujemy  powyższe czynności).
  • Teraz idzie do gęsi, kaczek i indyków, które są już bardzo głodne i fruwają po całej zagrodzie głośno oznajmiając światu swoje niezadowolenie ( Naśladujemy dźwięki i ruchy poszczególnych zwierząt). Wsypuje do ich paśników przygotowaną wcześnie paszę.
  • Dalej gospodarz idzie do krów, które na jego widok głośno muczą. (Naśladujemy dźwięk i sposób poruszania się krów).

Ponieważ jest piękna słoneczna pogoda wyprowadza je na pastwisko, gdzie krowy przystępują do swojego śniadania. Schylają swoje głowy w poszukiwaniu najsmaczniejszego kęska trawy, gryzą i długo przeżuwają. Szukając już następnego smacznego kęska przemieszczają się dalej itd. Najedzone kładą się wygodnie na łące i przeżuwają leniwie. Gospodarz wraca do zagrody.

• W stajni głośno rżą już konie domagając się owsa i możliwości pobiegania na łące. Wierzgają tylnymi nogami ( wykopujemy na zmianę raz jedną raz drugą nogę do tyłu, na boki). Kiedy dostają do paśnika owies zajmują się jedzeniem.
  • Teraz czas na świnki, których kwiczenie słychać już było w domu. (Naśladujemy odgłosy wydawane przez  świnie). Gospodarz w wielkim wiadrze miesza różne składniki paszy przeznaczonej dla nich. ( Naśladujemy czynność mieszania w wielkim garze, wielką łychą, obiema rękami jednocześnie poruszając cały czas biodrami, pozostając na lekko ugiętych nogach.) W tym czasie prosięta rozrabiają i biegają po całej zagrodzie, ryjąc jednocześnie ryjkiem w ziemi. ( Poruszamy się na czworaka od czasu do czasu schylając głowę naśladujemy czynność rycia nosem w ziemi). Prosiaczki uspokajają się dopiero w tedy gdy w ich korytach ląduje przygotowana pasza. Wtedy szybko biegną do jedzenia pomrukując z zadowoleniem.
  • W słonku wygrzewa się mruczek, który na widok gospodarza zmierzającego do domu zeskakuje ze schodów i zaczyna łasić się do właściciela. Wygina się robiąc koci grzbiet, mruczy i domaga się pieszczot. ( naśladujemy kota) Jego pan daje mu do miseczki pyszne przysmaki i kotek zaczyna wylizywać zawartość miski. Kiedy już kończy wylizuje swoje łapki, którymi myje pyszczek. Teraz myje jeszcze brzuszek i zadowolony wraca ponownie na schodki i zwija się  w kłębek, zasypia.
  • Teraz gospodarz może chwilę odpocząć więc przyrządza sobie herbatkę, którą wypije zjadając pyszny kawałek ciasta przygotowanego przez jego żonę. ( Naśladujemy poszczególne czynności)

Zadowolony i zmęczony zapada w krótką drzemkę cicho pochrapując.

Życzymy wam cudownego, pogodnego dnia pełnego radości i zabawy.