Bawię się muzyką – czwartek 26 marzec

Dzień dobry.

„Kraina dźwięków i muzyki”.

Zapraszam dzieci i państwa do zabawy w odkrywanie dźwięków.

Wyłącz telewizor lub radio jeśli jest włączone. Zamknij oczy i spróbuj posłuchać dźwięków dochodzących z twojego domu. Słyszysz?

Zbliż się do okna i posłuchaj dźwięków z ulicy. Co słyszysz?

Teraz wyciągnij rączki i spróbuj uderzać nimi o różne przedmioty w twoim otoczeniu. Czy słyszysz dźwięki? Czy są one przyjemne?

A teraz proszę usiądźcie z rodzicami i pobawcie się razem.

Potrzebne będą trzy szklanki lub literatki – istotne jest aby szkło było dosyć cienkie.

Do każdej z nich nalewamy wody. Potrzebujemy jeszcze łyżeczkę, która posłuży nam

za pałeczkę do grania. Przystępujemy do zabawy.

Uderzaj delikatnie w boki szklanki łyżeczką, nasłuchuj czy każda z nich wydaje taki sam dźwięk. Możecie wystukiwać rytm na szklankach.

Teraz spróbujcie odlać z jednej szklanki trochę wody i z drugiej szklanki nieco więcej wody tak aby w każdej z nich była różna ilość wody. Spróbuj ponownie uderzać rytmicznie w szklanki. Czy każda szklanka wydaje taki sam dźwięk?  Zobaczcie udało wam się stworzyć instrument. Jakie znacie instrumenty? Kto na nich gra?

A czy wiecie jak nazywa się ta grupa ludzi, która gra na różnych instrumentach?

To orkiestra.  A osoba która kieruje orkiestrą to dyrygent.

Po niżej znajduje się karta pracy udostępniona przez wydawnictwo MAC. Zachęcam

do uzupełnienia karty i przesłania relacji z państwa wspólnych zabaw na nasz przedszkolny mail

pp15nauczaniezdalne@gmail.com

Pozdrawiamy