WIRUSOM SIĘ NIE DAMY 20.03.

Drodzy Rodzice! Dziś chciałybyśmy zaproponować Wam różne materiały i aktywności, które mogą Wam pomóc w zachęcaniu Waszych pociech do częstego i dokładnego mycia rąk. Wszyscy dobrze wiemy, jak ważne jest teraz dbanie o higienę, ale dzieci często o tym zapominają lub myją ręce byle jak.

Zachęcamy, aby rozmawiać z dziećmi o tym, co się teraz dzieje w związku z epidemią. Dzieciom z pewnością trudno jest zrozumieć obecną sytuację: dlaczego nie chodzimy do przedszkola, rzadziej wychodzimy z domu, nie odwiedzamy dziadków. Warto z nimi o tym rozmawiać i wyjaśniać, czym są wirusy i dlaczego się przed nimi bronimy. Dzieci, choć nie wszystko rozumieją, odczuwają również lęk i niepokój. Docierają do nich różne komunikaty: z rozmów, telewizji, wiadomości. Warto o tym rozmawiać i oswajać ich z tym tematem, żeby zmniejszać ich lęk i niepewność.

Polecam artykuł o tym, jak mówić dzieciom o koronawirusie: https://parenting.pl/koronawirus-zamkniete-szkoly-i-przedszkola-jak-rozmawiac-o-tym-z-dziecmi.

Na pewno najlepszą metodą na poradzenie sobie z tą sytuacją będzie Wasz wspólnie spędzony czas :).

Poniżej zamieszczam kilka pomysłów na zabawy.

1. MYCIE RĄK

Załączam grafikę wraz z krótkim wierszykiem, która może być pomocna do dbania o czyste ręce. Dzieciom zawsze spieszy się do zabawy, więc często myją ręce zbyt krótko i niedokładnie. Aby im pomóc, możecie nauczyć się wierszyka (np. „Sio zarazki”), który będziecie mówić w trakcie czynności. Możecie też zaśpiewać piosenkę, np. 2 razy „Wlazł kotek na płotek”. Polecamy również bajkę, link poniżej:

Krótka bajka o myciu rąk:

2. WIRUSY

Zachęcamy do rozmowy o wirusach – czym są, jak się przed nimi bronić, czym jest koronawirus. Świetnym pretekstem do rozmowy może być wspólne czytanie wierszyków, np. Jan Brzechwa „Katar”. Bardzo też zachęcam do pobrania i wydrukowania bajki dla dzieci o koronawirusie – pomoże Wam ona porozmawiać z dziećmi na ten temat ich językiem, dowiedzieć się, co czują w związku z tą sytuacją oraz oswoić się z myślą o chorobie. Możecie ją pobrać za darmo tutaj: https://660919d3-b85b-43c3-a3ad-3de6a9d37099.filesusr.com/ugd/64c685_043dfd8a71d64cb78df2c51d21574e6b.pdf

3. ZABAWY PLASTYCZNE

Przy okazji rozmów o myciu rąk i przenoszeniu przez nie wirusów, możecie wspólnie z dziećmi użyć swoich rąk do tworzenia arcydzieł. Malowanie rękami, odbijanie ich to świetna zabawa i bardzo dobre ćwiczenie dla Waszych dzieci – wspiera ich wyobraźnię, sprawność manualną oraz angażuje zmysły. Na zdjęciach załączam różne pomysły na zabawy.

Stempelki z paluszków

4. „POGROMCA WIRUSÓW”- mały eksperyment z dziećmi w domu by móc pokazać jaka siłę ma MYDŁO.

Filmik instruktażowy można zobaczyć tutaj:

https://www.facebook.com/warsztatyFOXcraft/videos/728577547674704/UzpfSTEwMDAwMDg1NDk0NjY2ODozMDM5NTU3NTU2MDc1Nzc0/


Co jest nam potrzebne do wykonania eksperymentu?

✔️Miseczka/ talerz

✔️Woda
✔️Pieprz
✔️Mydło/płyn do naczyń

Do miseczki z wodą wsypujemy pieprz, który posłuży nam za bakterie, na palec nalewamy kropelkę mydła w płynie lub płynu do naczyń i zanurzamy go w wodzie z pieprzem.

Życzę udanej zabawy.

Pamiętajcie, że powyższe propozycje są zupełnie dobrowolne i tylko dla chętnych, a najlepsze pomysły na zabawy mają Wasze dzieci. Jednak jeśli ktoś postanowi coś wykorzystać, to podzielcie się efektami swojej pracy – zapraszam do wrzucania zdjęć na nasz e-mail pp15nauczaniezdalne@gmail.com i zachowania prac Waszych dzieci, żebyśmy mogli je obejrzeć po powrocie do przedszkola.

Pozdrawiamy serdecznie i życzymy dużo zdrowia.

Pomysły na zabawy pochodzą ze stron:

https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/06/teczowe-dlonie/
http://crayonka.blogspot.com/2011/
https://kobieta.gazeta.pl/kobieta_ekstra/1,155242,17261907,dzien-babci-dzien-dziadka-jak-zrobic-wyjatkowy-prezent.html
https://www.babyboom.pl/uczen/szkolny-plac-zabaw/10-eksperymentow-z-woda
http://lubietworzyc.blogspot.com/2015/03/zbior-pomysow-na-wykonanie-ciekawych.html